Opravy, rekonstrukce, stavby

Druhy kuchyňského obkladu

Vybrali jste si zajímavou kuchyň a hledáte do ní originální obklad? Představujeme známé materiály, které by vás možná nenapadly. Při výběru bychom měli dbát nejen na vzhled, ale také na možnosti údržby materiálu, protože především v okolí varné desky a dřezu dochází k častému znečišťování.


Pod pojmem „obklad kuchyňské“ linky si většina z nás představí klasické keramické obkladačky. Ačkoli nabídka formátů, Foto autormotivů a barev obkladů je nepřeberná a je možné vybrat jak pro klasickou, tak moderní kuchyň, nabízí se další možnosti.
Obecně známou alternativou obkladu je použití zástěny v dekoru laminátové pracovní desky. Prodává se v tloušťkách 10 a 18mm. Montáž desky je jednoduchá a rychlá, povrch laminátu je snadný na údržbu. Jelikož je v jádru dřevotřísková deska, není vhodná za plynovou varnou desku.
Do moderních kuchyní se hodí tzv. kovolamináty. Jedná se o materiál se strukturou kovu nalisovaný na dřevotřískové desce. Do kuchyní se hodí především dekory škrábaného nerezu, hliník, ale v nabídce jsou také profilované a drásané kovové povrchy. Uplatnění najdou i na dalších místech v interiéru, např. na dveřích vestavných skříní.
Výrobci dřezů a digestoří nabízejí zástěny z nerezového plechu. Jsou nehořlavé a vhodné za varná centra, nevýhodou může být pracná údržba.
Široké možnosti nabízí použití skla. Čiré, mléčné a tónované sklo se hodí jako omyvatelná clona zajímavé malby, kterou můžeme snadno obměňovat. Originální design do moderních kuchyní vnese „drátosklo“, popraskané sklo nebo různé varianty plexi-skla. Nevýhodou skleněné desky je nutnost absolutně rovného podkladu. Zásuvky nechme vyřezat u sklenáře a závěsný program vrtejme pouze ostrým vrtákem, aby sklo neprasklo.
Poměrně neznámé jsou na trhu skleněné obklady. Jejich povrch je jemně drážkovaný. Drážky lámou světlo a obkladačky tak působí různobarevné. Pokud je položíme šachovnicově, různobarevný efekt ještě umocníme. Vybírat můžeme z formátů od mozaiky 5x5cm po velkoformátové obklady 60x30cm.
Mezi méně známé materiály vhodné na kuchyňský obklad můžeme zařadit mozaiky –skleněné, s metalickým povrchem, imitace oblázků apod. Ten, kdo hledá originální řešení, může si vlastní mozaiku vytvořit svépomocí. Rozbijme několik různých obkladaček například z výprodeje nebo ze zbytků a vyskládejme si motiv podle přání. Ostré střepy je vhodné nejprve zabrousit. Obklad můžeme vyskládat také z různých formátů obkladů a dlažeb.

Autor: Věra Tomíčková

Poslat e-mailem    Tisknout článek    Zpět na výpis článků